i1
aktuality

SLAVÍME 30 LET!

plakat vyroci rds

Milé naše bejvalky,

srdečně Vás všechny zveme na oslavu naší třicítky! Pokud se chcete zúčastnit, vyplňte, prosím, tento DOTAZNÍK. Veškeré informace Vám pošleme na mail.

 

MOC SE NA VÁS TĚŠÍME!

 

Jarní koncert maličkých

JKM 2023

 

27. ples RDS

PLAKÁT PLES Pozvánka 105  148 mm 2

 

SWINGOVÉ VÁNOCE EVROPSKÝCH NÁRODŮ

2022 12 swingove vanoce plakat

 

„ON A FOLK TONE“ – CARMINA OPĚT V ZAHRANIČÍ

     

     Současná epidemiologická situace již několik měsíců nepřeje tradičním zahraničním zájezdům Rychnovského dětského sboru Carmina. O to víc jsme rádi, že se konečně podařilo zrealizovat česko-polsko-estonský projekt, který měl proběhnout již na jaře roku 2020. Projekt pod finanční záštitou Erasmu+ se uskutečnil v polském městě Bystrzyca Kłodzka ve dnech 14. – 23. října 2021. Projektu se zúčastnilo celkem padesát účastníků (43 dětí a 7 pedagogů) a jeho hlavní myšlenkou bylo sdílení lidové muziky a kultury svého národa s dalšími účastníky projektu.

     V projektu byly zapojeny tři hudební tělesa ze třech hudebních škol: „naše“ Carmina (Rychnovský dětský sbor, ZUŠ Rychnov nad Kněžnou), pěvecký sbor Con Grazia (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej) a lidový soubor z estonské hudební školy v Saku (Saku Muusikakool).

    Hlavní náplní deseti dnů byly workshopy a národní večery, vyvrcholením pak tři koncerty v polských městech Gorzanow, Duszniki-Zdrój a Bystrzyca Kłodzka. Workshopy naplňovaly myšlenku projektu – seznámit děti ze tří zemí s lidovou hudbou jiných národů. Společně jsme nacvičili pět lidových písní, které byly předvedeny na koncertech. Ve volném čase jsme se vydali poznávat přírodní a kulturní památky Polska. Zábavnou a milou zkušeností byly večery jednotlivých zemí, které si připravily samy děti. V rámci českého večera jsme tak vysvětlovali a učili Poláky a Estonce, co je to svíčková, jak se vyslovuje „Ř“, kdo byl Bedřich Smetana, jak se tančí polka nebo vyslovit „tři sta třicet tři stříbrných stříkaček stříkalo přes tři sta třicet tři stříbrných střech“.

     Vzhledem k omezenému počtu účastníků celého projektu mohlo jet z Carminy pouze třináct zpěváků. Na závěrečný koncert však přijela do Bystrzyce Kłodzkej celá Carmina a alespoň kousíčkem mohly všechny děti nasát krásnou atmosféru česko-polsko-estonského přátelství. Kromě hudebního přínosu bylo pro všechny perfektní zkušeností deset dní intenzivní anglické konverzace.

     Doufáme, že těchto deset polských dní bylo malou vlaštovkou a velkou nadějí, že se snad brzy podíváme za hranice s celým sborem.

foto2

 

foto4

 

PL Finansowane przez Unię Europejską POS

 
i2

 

DĚKUJEME NAŠIM SPONZORŮM ZA PODPORU!

          2016 03

carmina